Aktualności
Wtorek 24.07.2018
Mistrzostwa Europy w Bilard – Holandia 2018
Oliwia Czupryńska i Karol Skowerski ( oboje NOSAN Kielce ) z brązowymi medalami ! Na koncie reprezentacji Polski już pięć krążków , w tym dwa złote wywalczone przez Witkora Zielińskiego.

Świetnie spisali się reprezentanci Polski w drugiej odmianie Mistrzostw Europy w Bilard rozgrywanych w Holandii. W kategorii mężczyzn zawodnik Nosanu Kielce Karol Skowerski wywalczył brązowy medal ulegając po dramatycznym pojedynku półfinałowym byłemu mistrzowi  świata Albinowi Ouschan z Austrii 7-8. W drodze do medalu Karol pokonał kolejno :

S. Spasian ( Bułgaria )       8-3

S. Wetzel ( Luksemburg )   8-4

L. Kovac ( Słowacja )         8-7

A. Kazakis ( Grecja)           8-7

I. Saris (Holandia )            8-6

P. Makkonen ( Finlandia)     8-3 (ćwierćfinał )

A. Ouschan ( Austria)         7-8 ( półfinał )

Również brązowy medal zdobyła w kategorii kobiet koleżanka klubowa Karola Oliwia Czupryńska. Jej pogromczynią w walce o finał okazała się sprawczyni największej niespodzianki, późniejsza mistrzyni Europy Y. Shut, z którą przegrała 4-6.

W drodze do medalu Oliwia pokonał kolejno:

T. Rademekis ( Holandia)              6-5

J. Nilsson ( Szewcja)                   6-1

A. Gradisnik ( Słowenia)               6-3

K. Tkach ( Rosja )                       6-4 ćwierćfinał

Y. Shut ( Białoruś )                     4-6 półfinał

Dla Oliwi to już jedenasty medal ( siódmy indywidualny)  wywalczony w Mistrzostwach Europy. Karol na podium bilardowych Euro stanął po raz piaty ( trzeci raz indywidualnie ) . Bardzo blisko medalu był w kategorii mężczyzn Tomasz Kapłan ( Nosan Kielce ) , który w walce o medal uległ J. Filler z Niemiec, który wywalczył złoty medal . W grupi osób na wózkach inwalidzkich Leszek Blumczyński ( Nosan Kielce )  wywalczył 13 miejsce.

W grupie juniorów starszych Wiktor Zieliński (Hades Poznań ) wywalczył swój drugi złoty medal na tych zawodach pokonując w finale A. Mustafa ( Cypr Północny ) 7-5. Wcześniej złoty meal wywałczył w odmianie 14/1 . W grupie męzczyzn mariusz Skoneczny (Duet Tomaszów Mazowiecki) zdobył brązowy medal.

Dzisiaj rozpoczęcie gier w odmianie w odmianie 8 bil oraz pierwsze spotkania gier drużynowych. Po dwóch odmianach Polska zajmuje pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej zawodów z dwoma złotymi i trzema brązowymi medalami.

W zawodach bierze udział 524 zawodniczek i zawodników z 36 krajów. Start reprezentacji Polski jest sfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz PZBil